Dla Polaków


AmaPola jest projektem, który ma na celu promowanie polskiej kultury w Meksyku. Jesteśmy organizacją kulturową, która z pasji i potrzeby chce przybliżyć mieszkańcom Meksyku polską kulturę oraz zjednać Polaków mieszkających w tym kraju.

„Amapola“ to po hiszpańsku „mak“. Dlaczego właściwie mak?
Ponieważ mak jest pięknym polnym kwiatem, nieodłącznym elementem polskiego krajobrazu, przynoszącym skojarzenia z wiosną, latem oraz sielanką polskiej wsi
Ponieważ czerwone maki rosły na Monte Cassino
Ponieważ czerwień to kolor flagi polskiej
Ponieważ mak jest ważnym elementem kuchni polskiej, czym byłyby święta bez makowca?
Dodatkowo hiszpańska nazwa „amapola“ nadaje całemu projektowi dodatkowy wymiar. Bawimy się i łączymy „Ama“ – kochaj; „Amar“ – kochać; „Pola“- Polska, Poland; „Kochaj Polskę“; „Kochaj Pola“; itd.

Dlaczego promować kulturę polską w Meksyku?
Meksykowi zdecydowanie brakuje promocji polskiej kultury. Polska kojarzy się przede wszystkim z papieżem Janem Pawłem II. Co poniektórzy rozpoznają nazwisko Lecha Wałęsy, oraz mają podstawową wiedzę na temat II wojny światowej. Jeśli chodzi o film polski, znane są nazwiska Polańskiego czy Kieślowskiego, jednak jest to już wąska grupa pasjonatów filmu i kultury. Na tym zasadniczo wiedza o Polsce się kończy.

Meksykanie są niezwykle ciepło i przyjaźnie nastawieni do Polaków. Z roku na rok, coraz więcej uniwersytetów i wydziałów w Polsce nawiązuje współpracę z uczelniami w Meksyku. Zarówno Polska, jak i Meksyk oferują stypendia naukowe i artystyczne, dzięki którym studenci i profesorowie mogą wyjechać na półroczne lub roczne wymiany uniwersyteckie. Dzięki tym wymianom rośnie zainteresowanie Polską wśród młodego pokolenia.

Polacy w Meksyku
Chociaż głównym celem projektu AmaPola jest promocja polskiej kultury wśród Meksykanów, nie zapominajmy o Polakach, którzy tu mieszkają. Według nas, Polonia meksykańska to wyjątkowa i niepowtarzalna migracja. Nie przyjechali tu za pracą ani nie zostali tu z przymusu.

Do Meksyku przyjeżdżali (i nadal przyjeżdżają) artyści (Xawery Wolski), muzycy (Zbigniew Paleta), pisarze (Sławomir Mrożek), aktorzy (Lech Hellwig-Górzyński), profesorowie uniwersyteccy, lekarze, itd. W środowisku artystycznym Polacy są niezwykle cenieni i rozpoznawani.

Meksyk nie jest łatwym krajem do życia, jest nieprzewidywalny, skomplikowany, chaotyczny, ale też różnorodny, nieodkryty, zaskakujący, magiczny i wyjątkowy. Frustruje i fascynuje, nie jest dla każdego, jednak ci, którzy zdecydowali się tu zostać, muszą i dzielą pewne cechy - wizję świata, wartości, otwartość, ciekawość i duuuużo cierpliwości:).

AmaPola zaprasza wszystkich fanów Polski i Meksyku do dzielenia się pomysłami, doświadczeniami oraz poznawania polskiej kultury.
Zarówno Meksykanie chcący poznać Polskę, jak i Polacy w Meksyku lub planujący przyjazd do Meksyku znajdą coś dla siebie w projekcie AmaPola.

Zapraszamy serdecznie!

Isia Wieczorek
Ula Ciechacka